
Jedlé kaštany vás ohromí svými možnostmi v moderní české kuchyni

Jedlé kaštany jsou spojené s podzimem možná více než jakékoli jiné plody. Jejich vůně, šířící se z pouličních stánků nebo z trouby, dokáže během chvilky vyvolat nostalgické vzpomínky na chladné večery, teplé šály a procházky pod padajícím listím. Přestože se o nich často mluví jen jako o sezónní pochoutce, jedlé kaštany mají překvapivě bohaté využití a hrají významnou roli i z hlediska výživy i zdraví. Jaké mají účinky, jak se dají připravit a proč by si měly najít cestu do více než jen jednoho podzimního receptu?
Co jsou vlastně jedlé kaštany?
Jedlé kaštany pocházejí z kaštanovníku setého (Castanea sativa), který roste hlavně ve Středomoří, ale i v některých oblastech střední Evropy. Na rozdíl od nejedlých jírovců (tzv. koňských kaštanů), které známe z městských parků, plody kaštanovníku jsou výživné, chutné a bezpečné ke konzumaci. Není tedy divu, že byly po staletí důležitou součástí jídelníčku v oblastech, kde se obilí špatně pěstovalo – kaštany totiž obsahují dostatek sacharidů a vlákniny, aby mohly nahradit i chléb či brambory.
Jaké mají jedlé kaštany účinky na zdraví?
Jedlé kaštany jsou neobvyklé tím, že přestože chutnají sladce, mají poměrně nízký obsah tuku – ve srovnání například s vlašskými nebo lískovými ořechy. Jsou bohaté na komplexní sacharidy, které se v těle uvolňují pomalu, a tak pomáhají udržet stabilní hladinu cukru v krvi. Obsahují také vitamín C, což je mezi ořechy a semeny výjimečné, a významné množství vitamínů skupiny B, především B6, který podporuje správnou činnost nervového systému.
Vyzkoušejte naše přírodní produkty
Z minerálních látek vynikají draslíkem, hořčíkem a mědí. Draslík je důležitý pro srdce, hořčík pomáhá zvládat stres a měď podporuje imunitu. Díky vysokému obsahu vlákniny podporují trávení a správnou funkci střev. Jsou přirozeně bezlepkové, a tak se skvěle hodí i pro celiaky.
A co je možná nejpřekvapivější – kaštany se využívají i v tradiční čínské a lidové medicíně, kde se jejich konzumace doporučuje například při únavě, artritidě nebo oslabené slezině. Podle některých výzkumů mohou mít díky svému složení i antioxidační účinky.
Jak připravit jedlé kaštany?
Tajemství úspěšné přípravy spočívá v jedné drobnosti, na kterou často zapomínáme: kaštany je nutné naříznout, než se začnou tepelně upravovat. Jinak při pečení nebo vaření explodují a zadělají troubu nebo hrnec.
Existují dva základní způsoby, jak připravit jedlé kaštany: vařením nebo pečením. Oba mají své výhody. Vařené kaštany jsou měkčí a hodí se například jako základ do pyré nebo do polévek. Pečené mají zase výraznější chuť a voní doslova po podzimu.
Postup přípravy pečených kaštanů
- Kaštany omyjte a osušte.
- Každý plod ostrým nožem z vrchní strany nařízněte do kříže – jen slupku, nikoliv dužinu.
- Předehřejte troubu na 200 °C.
- Kaštany rozložte na plech (nejlépe na pečicí papír) a pečte 20–25 minut.
- Ještě teplé je oloupejte – jdou totiž snadněji než za studena.
Pečené kaštany se dají jíst jen tak, s trochou soli nebo másla. Ale jejich využití je mnohem širší – dají se přidávat do salátů, krémových polévek, nádivky, nebo dokonce do dezertů.
Recept na kaštanové pyré
Hledáte jednoduchý a zdravý recept z jedlých kaštanů? Pyré je skvělou volbou. Hodí se jako příloha k masu, do zeleninových talířů nebo jako základ sladkého krému.
Suroviny:
- 500 g vařených nebo pečených jedlých kaštanů (oloupaných)
- 200 ml rostlinného nebo kravského mléka
- špetka soli
- volitelně: lžička másla nebo kapka vanilkového extraktu, pokud připravujeme sladkou variantu
Postup:
Kaštany dejte do mixéru, přidejte mléko a ostatní přísady. Mixujte dohladka. Podle potřeby přidejte více tekutiny. Pyré by mělo být krémové a jemné. V lednici vám vydrží několik dní a dá se i zamrazit.
Jedlé kaštany v kuchyních světa
V Itálii jsou jedlé kaštany běžnou surovinou. Připravují se na mnoho způsobů – od jednoduchého pečení po náročnější dezerty jako je marrons glacés, tedy kandované kaštany. Ve Francii se z nich dělá slavné pyré „crème de marrons", které se podává s palačinkami nebo se používá do dortů. V Japonsku jsou součástí novoročního jídla kurikinton, sladkého bramborovo-kaštanového pokrmu symbolizujícího štěstí a bohatství.
U nás se zatím omezujeme spíše na konzumaci pečených kaštanů, ale i to se pomalu mění. S rostoucím zájmem o sezonní, neotřelé a zároveň výživné potraviny si kaštany získávají své místo i v moderní české kuchyni.
Přírodní a udržitelná volba
Jedlé kaštany nejsou jen chutné a zdravé – jsou i ekologicky šetrnou potravinou. Stromy kaštanovníků nepotřebují při pěstování téměř žádné pesticidy, mají dlouhou životnost a pomáhají zadržovat vodu v krajině. V některých oblastech Evropy se jejich pěstování stává součástí projektů na obnovu zaniklých sadů a zvyšování biodiverzity.
Navíc, pokud si kaštany koupíte od lokálního pěstitele nebo nasbíráte v ověřené oblasti, podporujete místní ekonomiku a snižujete uhlíkovou stopu spojenou s dovozem. Z hlediska udržitelné kuchyně jsou tedy kaštany ideální surovinou – sezónní, výživné a s minimální ekologickou zátěží.
Kaštanové hody v Beskydech
Každý podzim se v jedné malé beskydské vesnici koná slavnost, kterou místní pojmenovali „Kaštanové hody". Místní pekárna v tu dobu nabízí chléb s moukou z mletých kaštanů, místní maminky připravují kaštanové muffiny a v kulturním domě se podává hustá polévka s kaštany a kořenovou zeleninou. Největší atrakcí je ovšem dílna pro děti, kde si mohou pečené kaštany nejen samy připravit, ale i ozdobit přírodní malbou. Jak říká jedna z organizátorek: „Kaštany jsou symbolem podzimu. Cílem je ukázat lidem, že i jednoduché a tradiční potraviny mohou být moderní a chutné."
A právě to je klíčem k jejich popularizaci – pochopit, že kaštany nejsou jen sváteční pochoutkou, ale komplexní potravinou s bohatou tradicí a moderním využitím.
Skvělá zpráva je, že dnes se dají koupit nejen čerstvé plody, ale také kaštanová mouka, pyré nebo kaštanová pasta – ideální pro ty, kteří chtějí experimentovat s novými chutěmi nebo hledají alternativy k lepku, cukru či klasické mouce.
Když se tedy příště budete procházet zamlženým podzimním lesem nebo jen nakupovat na trhu, zkuste dát kaštanům šanci. Nejenže zahřejí ruce, ale možná si najdou trvalé místo i ve vaší kuchyni.