facebook
Objednávky do 12:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 90 dnů zdarma

Vyzkoušejte recept na japonskou majonézu a překvapte své chuťové pohárky

Tajemství japonské majonézy aneb proč je chutnější než ta klasická?

Když se řekne majonéza, většině z nás se vybaví známá hustá omáčka z vajec, octa a oleje, která nechybí na chlebíčcích, v salátech nebo jako základ do různých dipů. Ale co když existuje majonéza, která chutná jemněji, má sametovější konzistenci a přitom výjimečnou hloubku chuti? Přesně to nabízí japonská majonéza, delikatesa, kterou si oblíbili gurmáni po celém světě. A dobrou zprávou je, že si ji můžete připravit i doma – jednoduše a s dostupnými surovinami.

V čem se liší japonská majonéza od té západní?

Japonská majonéza na první pohled vypadá podobně jako ta, kterou známe z evropské kuchyně. Rozdíl ale poznáte hned při prvním soustu. Je jemnější, lehce nakyslá, s nádechem umami, který vytváří naprosto odlišný chuťový profil. Za její výjimečností stojí několik klíčových ingrediencí a specifický způsob přípravy.

Hlavním rozdílem je použití rýžového octa místo klasického kvasného octa. Ten dodává majonéze sladší, ovocnější chuť. Dále se používají pouze žloutky, ne celá vejce, což přispívá k jemné a bohaté textuře. A nakonec přichází na řadu monosodium glutamát (MSG), který je v Japonsku běžnou součástí mnoha pokrmů a posiluje chuťovou složku umami. Pokud však MSG nepoužíváte, můžete ho nahradit například trochou sójové omáčky nebo japonského worcesteru.


Vyzkoušejte naše přírodní produkty

Známou značkou, která japonskou majonézu proslavila, je Kewpie – dostupná v typické měkké plastové lahvi se šroubovacím uzávěrem a logem roztomilého panáčka. Právě ta si získala srdce i západních kuchařů. Ve světě gastronomie se dnes používá nejen v sushi rolkách, ale i v sendvičích, hamburgerech, nebo třeba na pizze.

Jak si připravit domácí japonskou majonézu?

Překvapí vás, jak jednoduše a rychle ji lze připravit doma. Recept na japonskou majonézu je důmyslně jednoduchý a nevyžaduje žádné exotické pomůcky. Vystačíte si s ponorným mixérem a pár surovinami, které najdete ve většině dobře zásobených obchodů.

Recept na domácí japonskou majonézu

Ingredience:

  • 2 žloutky (pokud možno z domácích vajec)
  • 200 ml rostlinného oleje (např. řepkový nebo slunečnicový, neutrální chuť)
  • 1 lžíce rýžového octa (případně jablečný jako náhrada)
  • 1 lžička jemně mletého cukru
  • 1/2 lžičky soli
  • 1/2 lžičky dijonské hořčice (není tradiční, ale dodá chuť)
  • několik kapek citronové šťávy
  • špetka MSG (volitelně, lze nahradit několika kapkami sójové omáčky)

Postup:

  1. Do úzké nádoby dejte žloutky, ocet, sůl, cukr, hořčici a citronovou šťávu. Vše promíchejte.
  2. Pomalu přilévejte olej a zároveň šlehejte ponorným mixérem. Začněte u dna a pomalu táhněte mixér směrem nahoru.
  3. Jakmile majonéza zhoustne, dochuťte – přidat můžete MSG nebo sójovou omáčku, případně více octa, pokud chcete kyselejší verzi.
  4. Hotovou majonézu skladujte v lednici, ideálně ve skleněné nádobě s víčkem. Vydrží přibližně 4–5 dní.

Tato verze se co nejvíce přibližuje originální chuti legendární Kewpie majonézy, ale díky čerstvosti domácích ingrediencí ji mnozí považují dokonce za chutnější.

Kde japonskou majonézu v kuchyni využít?

Její využití zdaleka nekončí u sushi nebo asijských pokrmů. Japonská majonéza má široké spektrum použití a díky své jemnosti a bohaté chuti dokáže pozvednout i ty nejobyčejnější pokrmy na kulinářský zážitek.

Jedním z praktických příkladů je použití v domácích sendvičích. Přidejte ji místo klasické majonézy k plátkům grilovaného tofu, avokáda a zeleniny v celozrnném chlebu – a najednou máte z běžné svačiny delikatesu. Skvěle funguje i jako dip ke grilované zelenině, hranolkům nebo tofu nugetkám.

Japonci ji často používají k okonomiyaki, což jsou slané palačinky z těsta, zelí a dalších přísad, nebo na takoyaki, kuličky plněné chobotničkou. Výborně pasuje i do těstovinových salátů nebo jako tajná přísada do bramborového salátu.

V jedné známé tokijské bistru kdysi vznikl recept na „umami burger", jehož tajemstvím byla právě domácí japonská majonéza. Kombinace hovězího masa, karamelizované cibule a vrstvy této majonézy vytvořila chuť, na kterou se nezapomíná. Jeden z návštěvníků ten zážitek popsal slovy: „Byla to ta nejhladší, nejbohatší a zároveň nejlehčí majonéza, jakou jsem kdy jedl. A burger? Úplně jiná liga."

Je japonská majonéza zdravější?

Tady je odpověď mnohem složitější. Ve výsledku jde stále o majonézu – tedy kalorickou omáčku založenou na oleji a vejcích. Rozdíl je ale v kvalitě použitých surovin a čistotě chuti. Domácí verze bez stabilizátorů, pojiv a konzervantů, jaké se často vyskytují v průmyslově vyráběných majonézách, je rozhodně čistší a vhodnější volbou, pokud už se pro majonézu rozhodnete.

Navíc při použití kvalitních vajec, oleje s nízkým obsahem nasycených tuků a přiměřeném množství lze japonskou majonézu považovat za vyváženější alternativu. Pro vegany existuje také varianta založená na aquafabě (voda z cizrny), která se dá dochutit podobně jako originál.

Jak si japonskou majonézu ještě více přizpůsobit?

Nespornou výhodou domácí výroby je možnost přizpůsobit si recept podle vlastní chuti. Pro milovníky pikantního doporučujeme přidat trochu wasabi nebo srirachy. Pokud máte rádi kouřové tóny, zkuste pár kapek tekutého kouře. A pro orientálnější chuť můžete zakápnout pár kapkami sezamového oleje.

A co je na tom všem nejlepší? Učení receptu na japonskou majonézu je nejen zábavné, ale otevírá i dveře k dalším japonským kulinářským specialitám. Je to malý krok, kterým můžete do své kuchyně vnést chuť dálek a zároveň nový rozměr všedních jídel.

Na závěr se nabízí otázka – proč bychom měli zůstávat jen u klasiky, když můžeme objevovat nové chutě? Japonská majonéza je skvělým příkladem toho, že i malá změna může přinést velký rozdíl. V kuchyni i v životě.

Sdílejte

Kategorie Hledání Chat
TOPlist