facebook
Objednávky do 12:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 90 dnů zdarma

Jak odstranit lak na nehty z oblečení a zachránit své oblíbené kousky

Lak na nehty je skvělý pomocník pro rychlou domácí manikúru, ale dokáže nadělat pořádnou neplechu – zvlášť když skončí tam, kam nepatří. Skvrna od laku na nehty na oblíbené halence, riflích nebo povlečení umí pořádně zkazit den. Naštěstí existují způsoby, jak lak na nehty z oblečení odstranit, aniž by došlo k nenávratnému poškození látky. Chce to jen trochu trpělivosti, znalost materiálu a pár pomůcek, které možná už máte doma.

Základem je rychlá reakce

Základní pravidlo zní: čím dříve skvrnu odstraníte, tím větší je šance, že se ji zbavíte úplně. Lak tuhne rychle, ale když se jedná o čerstvou skvrnu, je mnohem snazší ji odstranit. Přesto není nutné panikařit, i zaschlý lak lze z oblečení dostat – jen to bude chtít trochu víc péče.

Když se vám tedy stane nehoda a lak skončí na tričku nebo třeba na polštářovém povlaku, neotálejte. Nepokoušejte se skvrnu rozmazat nebo silou setřít. Lak by se mohl jen více zapracovat do vláken a výsledek by byl ještě horší.

Jak odstranit lak na nehty z oblečení podle typu látky

Ne všechny látky reagují stejně. Bavlna, polyester nebo džínovina snesou trochu drsnější zacházení, ale u jemných tkanin, jako je hedvábí nebo vlna, je potřeba být opatrnější. Prvním krokem je vždy zkontrolovat etiketu oblečení a zjistit, jaký druh péče je doporučen. Pokud je látka „pouze pro chemické čištění", raději se obraťte na profesionální čistírnu.

Následující postupy vám ale mohou pomoci s většinou běžných tkanin:

1. Použití odlakovače bez acetonu (nebo s opatrností i s acetonem)

Odlakovač bývá první věc, po které člověk instinktivně sáhne, a často oprávněně. Aceton dokáže rozrušit strukturu zaschlého laku, což usnadní jeho odstranění. Ale pozor – aceton může poškodit syntetické vlákno (např. polyester) nebo odbarvit textilii. Proto je důležité nejprve vyzkoušet odlakovač na méně viditelném místě.

Pokud je výsledek v pořádku, jemně naneste malé množství na vatový tampon nebo hadřík a poklepávejte jím na skvrnu (nikdy netřete!). Lak by se měl začít rozpouštět a přenášet na vatu. Pracujte pomalu a trpělivě, dokud se lak neuvolní. Následně látku důkladně vyperte.

2. Lihové přípravky nebo dezinfekce

V případě, že nemáte po ruce odlakovač, může pomoci líh, izopropylalkohol nebo i běžná dezinfekce na ruce s vysokým obsahem alkoholu. Proces je podobný jako u odlakovače – opatrně nanést, nechat chvíli působit a poté blotovat (tedy jemně odsávat).

Alkohol je obecně šetrnější než aceton, ale i tak je dobré si před použitím ověřit reakci látky.

3. Lak na nehty na bavlně nebo džínovině

Tyto materiály jsou odolnější, takže si můžete dovolit trochu víc přímého zásahu. Na džíny můžete použít i menší množství acetonu bez obav z vyblednutí. U bavlny je to podobné, ale vždy záleží na barvě a typu potisku.

Jedna maminka popisovala, jak její dcera omylem vylila růžový lak na bílé školní tričko. Zkoušela nejprve běžný odlakovač, ale skvrna se jen rozmazala. Nakonec zafungovala kombinace – nejprve látku namočila do studené vody, poté opatrně aplikovala alkohol a nakonec přetřela trochou jaru. Po několika opakováních a vyprání bylo tričko téměř jako nové.

Naopak nedoporučuje se používat horkou vodu, protože může skvrnu „zapečetit" do vláken.

Co dělat, když lak zaschne?

Zaschlý lak na nehty vypadá na první pohled jako ztracená bitva. Ale i tady lze zvítězit. Důležité je nejprve odstranit co nejvíc ztuhlého materiálu mechanicky – například jemně nožem seškrábnout horní část, aniž byste poškodili látku. Teprve pak má smysl zkoušet rozpouštědla.

Pokud se jedná o světlé nebo bílé textilie, lze opatrně nasadit peroxid vodíku, který zároveň působí jako bělicí prostředek. Opět doporučujeme otestovat reakci látky na méně viditelném místě. Po aplikaci je vhodné látku ihned vyprat, ideálně ekologickým pracím prostředkem.

Přírodní a šetrné metody

Pokud se snažíte o ekologický způsob života a nechcete používat agresivní chemii, existují i šetrnější varianty, jak se zbavit skvrny od laku. Za zmínku stojí například bílý ocet, který má mírně leptavé vlastnosti a může pomoci uvolnit lak z vláken. Lze ho smíchat s jedlou sodou a vytvořit pastu, kterou na skvrnu lehce nanesete, necháte působit a poté důkladně vyperete.

Přírodní metody jsou samozřejmě jemnější a účinnější spíše na čerstvé nebo menší skvrny. Ale pro lidi citlivé na chemii nebo při péči o dětské oblečení představují rozumnou alternativu.

Co je dobré mít doma po ruce

Mnoho lidí má tendenci skvrny odkládat na „až bude čas". Ale právě včasná reakce rozhoduje o výsledku. Proto se vyplatí mít v domácnosti „záchranný balíček" – pár základních věcí, které mohou zachránit nejen oblíbený svetr, ale i pověst u tchyně během nedělního oběda.

Pokud se chystáte na důkladnější čištění, určitě se hodí mít po ruce pár osvědčených pomocníků. Úplným základem je odlakovač, ideálně bez acetonu – ten je totiž šetrnější k materiálům a nezanechává tolik poškození jako jeho klasická verze. K nanášení nebo stírání můžete využít buď obyčejné vatové tampóny, nebo lépe savý mikrovláknový hadřík, který navíc nevláční tolik jako vata.

Na dezinfekci a odmaštění výborně poslouží líh nebo jiný alkoholový čistič – oba zvládnou odstranit i odolnější skvrny. Pokud preferujete přírodnější cestu, skvělou práci odvede i bílý ocet, který je navíc antibakteriální. V kombinaci s trochou jedlé sody zvládnete i jemný peeling znečištěných míst.

Při namáčení věcí se bude hodit miska, do které vše pohodlně vložíte, a pokud se objeví odolnější špína, bezkonkurenčně pomůže starý zubní kartáček – hravě se dostane i do záhybů a přitom je dostatečně jemný, aby látku nebo povrch nepoškodil.

Na závěr nezapomeňte na ekologický prací prostředek, který je nejen šetrný k přírodě, ale i k materiálům, které čistíte.


Vyzkoušejte naše přírodní produkty

Prevence je nejlepší řešení

Ačkoli není možné předejít každé nehodě, existují způsoby, jak riziko minimalizovat. Pokud si lakujete nehty doma, je rozumné používat staré ručníky nebo noviny jako podklad. Také se doporučuje lakovat nehty v oblečení, které vám nebude líto, pokud by došlo k potřísnění.

Zajímavé je, že podle některých studií (např. publikovaných ve Journal of Environmental Health) obsahují některé laky na nehty látky, které nejen znečišťují, ale mohou být i zdravotně rizikové. Proto je vhodné vybírat laky a odlakovače, které jsou označené jako „non-toxic" nebo mají přírodní složení – šetrné nejen k tělu, ale i k oděvům a životnímu prostředí.

Jak říká staré známé pořekadlo: „Není důležité, co se stane, ale jak na to zareagujete." V případě skvrny od laku na nehty to platí dvojnásob. Rychlý zásah, rozvaha a správné prostředky mohou zachránit i to, co se na první pohled zdá ztracené.

Ať už jde o oblíbenou halenku nebo ložní prádlo, odstranění laku na nehty není nemožné. Stačí vědět, jak na to – a mít po ruce pár dobrých rad.

Sdílejte

Kategorie Hledání Chat
TOPlist