facebook
Objednávky do 12:00 odesíláme ihned | Doprava zdarma nad 1500 Kč | Výměny a vrácení do 90 dnů zdarma

Objevte úžasné výhody vratiče s naším jednoduchým receptem na mast

Vratič obecný a recept na domácí mast

V dobách, kdy se lidé spoléhali více na přírodu než na lékárenské přípravky, měl vratič obecný pevné místo v domácích lékárničkách. Dnes se k němu mnozí opět vracejí, a to nejen kvůli jeho výrazné vůni a dekorativnímu vzhledu, ale především pro jeho přirozené léčivé účinky. Mezi nejčastější způsoby využití patří výroba domácí vratičové masti, která pomáhá při bolestech svalů, kloubů i kůži napadené parazity.

Přestože je vratič považován za trochu kontroverzní bylinu kvůli obsahu silice thujonu, při správném použití může být velmi účinným přírodním pomocníkem. Co to tedy vratič vlastně je, k čemu slouží a jak si z něj vyrobit bezpečnou mast s reálnými účinky?

Vratič obecný: nenápadná květina s léčivými schopnostmi

Vratič obecný (Tanacetum vulgare) roste hojně podél cest, na loukách nebo na okrajích polí a lesů. Na první pohled upoutá svými sytě žlutými květy připomínajícími knoflíky, které kvete od července do září. Je oblíbený i mezi včelaři, protože přitahuje množství opylovačů. V minulosti byl využíván nejen v lidovém léčitelství, ale také jako přírodní insekticid – odpuzoval blechy, vši i komáry. Právě pro své silné aroma a složení byl často vkládán do slamníků nebo skříní.

Co však činí vratič opravdu zajímavým, jsou jeho účinky na lidské zdraví. Obsahuje totiž látky jako flavonoidy, hořčiny nebo silice – především zmíněný thujon, který má výrazné protizánětlivé, antiparazitární a antiseptické účinky. Právě proto se vratič často používal při potížích se zažíváním, ženskými cykly, ale i při zevním použití na kůži.

Je však důležité říci, že vnitřní užívání vratiče není doporučeno bez konzultace s lékařem nebo bylinkářem – thujon je ve vyšších dávkách toxická látka a může vyvolat nepříjemné reakce. Naštěstí existuje bezpečný způsob, jak využít jeho přednosti: výroba domácí vratičové masti.

Proč si vyrobit domácí vratičovou mast?

V dnešní době, kdy se stále více lidí obrací ke zdravému životnímu stylu a hledá alternativy ke konvenčním lékům, se recepty na bylinné masti dostávají opět do popředí zájmu. Vratičová mast se hodí na:

  • bolesti svalů a kloubů – její oteplující a protizánětlivé účinky pomáhají uvolnit napětí a zmírnit bolest,
  • kožní problémyekzémy, vyrážky, štípance od hmyzu nebo podrážděná pokožka,
  • odpuzování hmyzu – díky své aromatické silici působí jako přírodní repelent.

Stačí malé množství masti a pravidelné natírání postiženého místa, aby člověk pocítil úlevu. Při správném použití je mast zcela bezpečná, protože thujon se do pokožky vstřebává v minimálním množství a nedostává se přímo do krevního oběhu.

Recept na domácí vratičovou mast

Výroba domácí masti není složitá a zvládne ji téměř každý. Kromě vratiče budete potřebovat pár běžně dostupných surovin a trochu trpělivosti.

Potřebujete:

  • 2 hrsti čerstvého vratiče (květy i listy),
  • 250 g bambuckého másla nebo vepřového sádla (v bio kvalitě),
  • 1 lžičku včelího vosku (volitelné pro zpevnění textury),
  • sklenici s víčkem pro uchování,
  • sítko a gázu.

Postup:

  1. Nasekejte čerstvý vratič na menší kousky. Pokud nemáte čerstvý, lze použít i sušený, ale účinky budou o něco slabší.
  2. Ve vodní lázni rozehřejte tuk (bambucké máslo nebo sádlo), dokud nebude tekutý.
  3. Přidejte nasekaný vratič do tukového základu, udržujte mírnou teplotu a nechte mírně probublávat cca 1 hodinu. Směs nesmí vřít, jinak by se cenné látky mohly zničit.
  4. Po odstavení z ohně nechte louhovat přes noc (nejlépe 12–24 hodin) zakryté pokličkou.
  5. Druhý den směs znovu zahřejte a přeceďte přes gázu nebo jemné sítko.
  6. Pokud chcete mast zpevnit, přidejte lžičku včelího vosku a nechte rozpustit.
  7. Nalijte do čisté sklenice, zavřete a nechte vychladnout. Uchovávejte v chladu, ideálně v lednici.

Takto připravená mast vydrží přibližně 3 až 6 měsíců a je vždy po ruce, když je potřeba.

Praktické využití a jeden příklad z běžného života

Paní Jana z jižních Čech, která se dlouhodobě věnuje bylinkám, používá vratičovou mast na revma a bolesti kolen. „Na podzim, když se ochladí a bolí mě klouby, natřu si kolena před spaním a zabalím do vlněného šátku. Ráno vstanu a bolest je o poznání menší," říká. Stejně tak ji doporučila i své snaše, která trpěla na podrážděnou pokožku po štípnutí komárem – mast pomohla během dvou dnů.

Příběh paní Jany ilustruje, že některé tradiční recepty mají v moderním životě stále své místo. Když se navíc spojí s kvalitními surovinami a šetrným zpracováním, mohou překonat leckterý komerční přípravek.

Na co si dát při používání pozor?

Jak bylo zmíněno, vratič obsahuje thujon, látku, která může být při požití ve větším množství toxická. Zevně je však jeho použití bezpečné, pokud mast neaplikujete na otevřené rány, sliznice nebo u malých dětí. Mast není vhodná pro těhotné ženy kvůli možnému vlivu na dělohu, stejně tak by se jí měli vyhnout lidé s citlivou pokožkou – vždy je dobré provést nejprve test snášenlivosti na malém kousku kůže.


Vyzkoušejte naše přírodní produkty

Zajímavé je, že i přes určité riziko se o vratič začínají zajímat moderní farmaceutické společnosti. Podle studie zveřejněné v Journal of Ethnopharmacology má extrakt z vratiče potenciál v boji proti některým druhům bakterií a plísní, což by mohlo otevřít dveře novým přírodním léčivům.

Malý krok k soběstačnosti i ekologii

Výroba domácí masti z vratiče není jen návratem ke kořenům, ale i drobným aktem ekologické soběstačnosti. Místo plastových tub a chemických ingrediencí si můžete vyrobit přírodní produkt, který nezatěžuje životní prostředí a zároveň pečuje o vaše zdraví. A pokud si vratič sami nasbíráte na procházce, bude vás těšit dvojnásob – nejen že uděláte něco pro své tělo, ale i pro duši.

Kdo by řekl, že obyčejná žlutá rostlina z okraje pole může skrývat tolik síly? Stačí jí dát šanci – a trochu času.

Sdílejte

Kategorie Hledání Chat
TOPlist