
Jak rozpoznat píchání u srdce a kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc

Co znamená, když vás píchne u srdce a kdy zpozornět
Píchání u srdce – výraz, který v lidech často vyvolá obavy. A oprávněně. Srdce je orgán, se kterým si málokdo dovolí zahrávat, a každé neznámé bodnutí v jeho oblasti může působit děsivě. Přestože většina těchto epizod nemá nic společného s vážným onemocněním srdce, vyplatí se jim věnovat pozornost. Jak poznat, kdy je píchání v hrudníku neškodné a kdy už jde o důvod navštívit lékaře? A jak se vůbec zbavit píchání u srdce?
Co způsobuje píchání u srdce?
Tzv. píchání u srdce je poměrně častý jev, který se může objevit v každém věku. Mnoho lidí ho zažívá náhle, často při nádechu nebo při změně polohy těla. Bolest bývá ostrá, krátkodobá – jako by jehla na moment projela hrudníkem. Na rozdíl od typických příznaků srdečního infarktu (tupá, svíravá bolest vyzařující do ruky nebo čelisti, doprovázená dušností a pocením), je píchavá bolest lokalizovaná a většinou se nemění s fyzickou námahou.
Ve velké části případů je příčinou píchání v oblasti srdce nikoli samotné srdce, ale svaly, žebra, nervy nebo dokonce trávicí trakt. Při nádechu se hrudník rozpíná a dochází k mechanickému napětí v mezižeberních svalech. Pokud jsou stažené nebo podrážděné, může to vést k ostré bolesti. Podobně mohou působit blokády v oblasti hrudní páteře, přetížení hrudního koše nebo špatné držení těla – časté hlavně u lidí, kteří tráví dlouhé hodiny u počítače.
Psychika hraje také svou roli. Stres, úzkost, panické ataky – to vše může vést k tzv. psychosomatickým bolestem, často právě v oblasti srdce. Když se k tomu přidá zrychlený dech, napětí svalů či hyperventilace, píchání při nádechu je na světě.
Občasné píchání u srdce
Občasné píchání u srdce je zpravidla neškodné. Pokud trvá jen pár sekund, není provázeno dalšími příznaky a nevrací se pravidelně, pravděpodobně není důvod k obavám. Přesto existují situace, kdy je vhodné zbystřit:
- Píchání trvá delší dobu nebo se opakuje ve stále kratších intervalech
- Bolest se šíří do paže, čelisti nebo zad
- Píchání doprovází dušnost, závratě, omdlévání či bušení srdce
- Vyskytne se po fyzickém výkonu (např. při běhu nebo chůzi do schodů)
- Jde o náhlou, velmi silnou bolest, která vás doslova „zarazí"
V takovém případě je na místě neotálet a vyhledat lékaře. I když ve většině případů nejde o problém se srdcem, existují výjimky – například zánět osrdečníku, tzv. perikarditida, může mít velmi podobné příznaky.
Píchání u srdce při nádechu
Mnoho lidí popisuje, že je začne píchat u srdce právě při hlubokém nádechu. Tento fakt může být klíčem k pochopení problému. Při nádechu se totiž nejen rozpínají mezižeberní svaly, ale zároveň se hýbou žebra, hrudní páteř a plíce. Pokud je některá z těchto struktur stažená, posunutá nebo podrážděná, dýchání ji ještě více aktivuje – a to může vyvolat bolest.
Například při blokádě hrudní páteře nebo žeber se často objevuje píchání při nádechu pouze na jedné straně hrudníku, většinou v určité poloze těla. Dobrou zprávou je, že tyto problémy se většinou dají řešit fyzioterapií, vhodným pohybem nebo rehabilitací.
Zajímavým příkladem může být situace mladé studentky, která si stěžovala na časté píchání u srdce během zkouškového období. Po vyšetření se ukázalo, že tráví až 10 hodin denně shrbená u počítače, často s předsunutou hlavou a napětím v ramenou. Pravidelná jóga, dechová cvičení a úprava ergonomie pracovního místa jí pomohly během několika týdnů od nepříjemných pocitů zcela osvobodit.
Jak se zbavit píchání u srdce?
Záleží samozřejmě na příčině. Pokud je píchání způsobeno psychickým napětím, stresovým životním stylem nebo jednostranným zatížením těla, mohou pomoci změny v každodenním rytmu. Mezi osvědčené strategie patří:
- Dostatek pohybu – ideálně v přírodě, kde se nejen zapojí svaly, ale i zklidní mysl
- Pravidelné dýchací techniky – například tzv. brániční dýchání, které uvolňuje napjaté svaly v oblasti hrudníku a břicha
- Masáže, fyzioterapie nebo jóga – pomáhají uvolnit zablokované oblasti, zejména v oblasti hrudní páteře
- Redukce stresu – meditace, čas offline, kvalitní spánek či omezení kofeinu
- Zdravá strava – vyhnout se těžkým jídlům, které mohou vést k refluxu, což je další častá příčina bolestí na hrudi
Vyzkoušejte naše přírodní produkty
V případě, že se jedná o projev psychického přetížení, může být užitečné konzultovat situaci s psychologem nebo terapeutem. Psychosomatická medicína dnes hraje čím dál větší roli v porozumění tělesným symptomům, které často zrcadlí duševní stav člověka.
Píchání u srdce u dětí
Když si na bolest v oblasti srdce začnou stěžovat děti, rodiče okamžitě zpozorní. Dobrou zprávou je, že u dětí bývá píchání u srdce téměř výhradně neškodné. Nejčastěji se jedná o tzv. precordiální chytání – krátké bodavé bolesti v levé polovině hrudníku, které trvají několik sekund a nejsou spojeny s pohybem ani dýcháním.
Tyto epizody jsou časté zejména u velmi štíhlých dětí nebo u těch, které rychle rostou. Nejde přitom o projev žádného závažného onemocnění, spíše o reakci nervového systému nebo svalového napětí. Pokud píchání netrvá déle než pár vteřin, dítě není dušné, neztrácí vědomí a bolest se neobjevuje při námaze, obvykle není nutné vyhledat lékaře.
Přesto platí, že pokud se bolest vrací, zhoršuje nebo je doprovázena dalšími příznaky (únava, bledost, dušnost), je namístě pediatrické vyšetření. V ojedinělých případech mohou být bolesti na hrudi signálem srdeční vady, arytmie nebo jiného zdravotního problému.
Když srdce mluví beze slov
Francouzský lékař a neurolog Thierry Janssen kdysi napsal: „Tělo je jazykem duše. Když ho neposloucháme, začne křičet." Píchání v oblasti srdce může být právě takovým křikem – nenápadným signálem, že v našem životě něco není v rovnováze. Někdy to znamená, že málo spíme, špatně dýcháme nebo se málo hýbeme. Jindy je to signál, že jsme dlouhodobě pod tlakem, nevyjadřujeme emoce nebo jedeme na doraz.
Prvním krokem k tomu, jak se zbavit píchání u srdce, je naslouchat svému tělu. Všímat si, kdy se bolest objevuje, co ji zhoršuje nebo naopak zmírňuje. Zapsat si to, sledovat souvislosti. Možná tak přijdeme na to, že naše srdce nepotřebuje léky, ale jen trochu více péče – ať už fyzické nebo duševní.
Vzhledem k tomu, že většina epizod píchání v hrudníku má neškodný charakter, není třeba propadat panice. Ale zároveň není radno tyto signály ignorovat. V ideálním případě nás přivedou k lepšímu životnímu stylu – zdravějšímu tělu a klidnější mysli. A to je cesta, která se srdci zaručeně zalíbí.