Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea)
Další názvy: zeměžluč hořká, zeměžluč lékařská, zeměžluč menší, Gentiana centaurium, Chironia centaurium, Erythraea centaurium, Centaurium minus, chlístník, hořká bylina
Skóre škodlivosti: 1 (Přírodní látky)
Zeměžluč okolíkatá, častěji známá pod názvy zeměžluč hořká, zeměžluč lékařská nebo zeměžluč menší, a vědecky označovaná jako Centaurium erythraea, je drobná rostlina patřící do čeledi hořcovitých. Tato rostlina roste na narušených stanovištích od nížin až po horské oblasti a je pro svou hořkou chuť označována jako hořká bylina nebo chlístník. Jak již název napovídá, využívá se především v medicíně a je využívána pro své terapeutické a léčivé účinky.
Zeměžluč okolíkatá obsahuje hořké glykosidy, které stimulují činnost trávicího traktu, a je proto často využívána jako přírodní lék na bolesti žaludku, žlučníku, sleziny orazu i při zácpě. Kromě toho se používá také při léčbě kožních chorob a problémů s trávením. Olej z této rostliny pak nachází uplatnění v kosmetice, kde je využíván pro své protizánětlivé a antibakteriální účinky. Často se používá v krémech na problematickou kůži, nebo při výrobě mastí na ošetření poranění a zánětů. Zeměžluč se také přidává do čaje, který podporuje travení a stimuluje chuť k jídlu. Neméně důležité je využití rostliny v homeopatii, kde je součástí mnoha směsí a preparátů pro podporu trávení a léčbu různých trávicích potíží.