Sporýš lékařský (Verbena officinalis)
Další názvy: Železník, čaganka, verbena, vrbenka, slza Isidina, slza Junonina, šporiš, holubí bylina, vraní chléb, kouzelnická bylina, vředová bylina, Venušiny slzy
Skóre škodlivosti: 1 (Přírodní látky)
Sporýš lékařský, známý také jako železník, verbena nebo vředová bylina, je trvalka dorůstající výšky až 70 cm. Tato léčivka, která se vyskytuje téměř po celé Evropě, je obecně ceněna pro své léčivé účinky. Původně pochází ze Středomoří, ale rozšířila se do celé Evropy a Ameriky. Její latinský název, Verbena officinalis, již napovídá o její léčebné hodnotě. Má charakteristické světle růžové květy a silně vonné listy, její stonky jsou čtyřhranné, listy vstřícné. Kvete obvykle od června do září.
Nejčastěji se sporýš lékařský používá v medicíně. Sušené listy se využívají k přípravě čajových směsí s uklidňujícími a protizánětlivými účinky. Má pozitivní vliv na trávení, žaludeční a střevní potíže, průjmy a zácpy. Dále se používá při léčení ran, vředů a kožních onemocnění. Z květů sporýše se také vyrábí tinktura, kterou lze použít při nachlazení, kašli, bolestech hlavy nebo migréně. Tato bylina se využívá i v aromaterapii, kde se využívá její silná vůně. V kosmetologii se z ní vyrábějí lázně, masáže a oleje, které přispívají k regeneraci pokožky. I přes své léčivé vlastnosti by měl být sporýš užíván rozumně a s mírou. Může totiž mít také vedlejší účinky jako třeba podráždění žaludku.