Silikáty
Další názvy: křemičitany, silicates
Skóre škodlivosti: 2 (Deriváty přírodních látek)
Silikáty, také známe pod názvem křemičitany či anglicky jako silicates, jsou látky složené převážně z křemíku a kyslíku. V přírodě se jedná o nejrozšířenější skupinu minerálů. Silikáty v podobě různých minerálů tvoří převážnou část hornin na zemském povrchu a díky tomu se nachází v podstatě všude kolem nás. Z chemického pohledu se jedná o sůl křemičité kyseliny.
Silikáty nacházejí takřka universální využití v řadě průmyslových odvětví. Jsou základem pro výrobu skla, keramiky a různých stavebních materiálů. Jsou součástí tvárného písku, který se používá ve slévárenství, ale také pro výrobu izolačních materiálů. Užitečné jsou také v chemickém průmyslu, kde se využívají pro výrobu detergentů, pesticidů nebo jako aditiva do krmiv. Díky svým vlastnostem, jako je odolnost proti vysokým teplotám, chemické stabilitě a neschopnosti reagovat s mnoha látkami, se silikáty hojně uplatňují také v oblasti elektroniky a výroby polovodičů.
Silikáty mají také své místo v kosmetickém průmyslu. Používají se například jako plniva v kosmetických produktech nebo jako absorbenty mastnoty a vlhkosti. Silikony, které jsou odvozeny od silikátů, lze nalézt například v šamponech, kondicionérech, deodorantech, pudrech a mnoha dalších produktech. Mohou však způsobovat podráždění pokožky nebo alergické reakce, a proto se o jejich používání vedou diskuze. Přesto jejich všestranné využití a dostupnost z nich dělá jedny z nejdůležitějších chemických sloučenin, s nimiž se v běžném životě setkáváme.