Puškvorec obecný (Achoras calamus)
Další názvy: sladký kořen, calamus, sweet flag, flag root, myrtle grass, myrtle root, sweet cane, sweet grass, sweet myrtle, sweet root, sweet rush, changpu, 菖蒲, shoubu, vacha, changpo, vasambu, vayambu, bhutanashini, bojho, dlingo, áchórou
Skóre škodlivosti: 1 (Přírodní látky)
Puškvorec obecný (Acorus calamus), známý také jako sladký kořen, calamus, sweet flag, flag root, myrtle grass, myrtle root, sweet cane, sweet grass, sweet myrtle, sweet root, sweet rush, changpu, 菖蒲, shoubu, vacha, changpo, vasambu, vayambu, bhutanashini, bojho, dlingo, či áchórou, je víceletá palice s výrazným aromatickým vůní, kterou vyzařují hlavně jeho listy a oddenky. Tato rostlina, původem z Asie, se dnes vyskytuje téměř po celém světě a je považována za přirozený insekticid. Puškvorec obecný je ovšem známý především díky svým léčivým vlastnostem. Už od starověku se oddenky puškvorce používají v lidové medicíně pro své protizánětlivé, sedativní a stimulační účinky.
Puškvorec obecný se také používá v mnohých dalších produktech. Jeho oddenky se používají jako koření v některých tradičních asijských receptech, kde vyniká svou sladkou a pikantní chutí. Vůně puškvorce je také často využívána v parfumerii. Rostlina se také používá při výrobě pot-pourri a mýdel pro její silnou a příjemnou vůni. Používají se také při výrobě bylinných léku na zlepšení paměti a zdraví mozku. V Indii se puškvorec obecný používá jako součást Ayurvédské medicíny. Ve starém Egyptě se puškvorec používal při balzamování. V současnosti se tato rostlina zkoumá pro potenciální antikancerogenní účinky. Dokonce se používá i v pivovarnictví pro výrobu některých speciálních piv s jedinečnou chutí. Protože má puškvorec obecný antimikrobiální vlastnosti, je také součástí některých dezinfekčních přípravků.