Potočnice lékařská (Nasturtium officinale)
Další názvy: řeřicha potoční, řeřišnice bílá, zelí svatého Patrika, watercress, Radicula nasturtium, Rorippa nastusrtium-aqaticum
Skóre škodlivosti: 1 (Přírodní látky)
Potočnice lékařská, známá též jako řeřicha potoční, řeřišnice bílá nebo zelí svatého Patrika, je celosvětově rozšířená rostlina patřící do čeledi brukvovitých. Mimo jiné je označována i anglickým názvem watercress nebo latinskými pojmy Radicula nasturtium a Rorippa nasturtium-aquaticum. Jedná se o vytrvalou, vodní až vlhkomilnou rostlinu, která roste nejčastěji na březích potoků či řek, v bažinách nebo na jiných místech s dostatkem vody. Původně pocházela z Evropy a západní Asie, dnes je však rozšířena téměř na celém světě. Její obloukovitě skloněné lodyhy jsou pokryté střídavě rostoucími listy s oválnými až kopinatými čepelemi. Květy potočnice jsou drobné, bílé barvy s čtyřmi okvětními lístky.
Potočnice lékařská je využívána především v gastronomii. Její mladé listy a stonky jsou velmi chutné a mohou být konzumovány syrové, jako součást salátů, nebo vařené, podobně jako špenát. Potočnice se také přidává do polévek, omáček nebo tvarohových pomazánek. Díky své charakteristické, lehce hořčicové chuti je oblíbenou součástí různých diet. Navíc je potočnice lékařská výživově velmi hodnotná - obsahuje velké množství vitamínů (zejména vitamín C), minerálů, ale také antioxidantů. V minulosti se dokonce využívala i v lékařství, kde se z ní připravovaly odvary na léčbu různých nemocí. V současnosti je její léčivé účinky sice vědecky málo prokázané, ale díky svým výživovým hodnotám je stále považována za velmi zdravou potravinu.