Miřík celer (Apium graveolens)
Další názvy: celer obecný, celer, miřík, opich bahnitý, apich obecný, rostlina štěstí, zeler voňavý, celeriac, sellerie, celery
Skóre škodlivosti: 1 (Přírodní látky)
Miřík celer, známý také pod názvy celer obecný, celer, miřík, opich bahnitý, apich obecný, rostlina štěstí, zeler voňavý, celeriac, sellerie, nebo celery, je dvojně roční bylina z čeledi miříkovitých. Celer je pro svou výraznou vůni a chuť oblíben v mnoha kuchyních po celém světě. Původem je z oblasti Středozemního moře, ale dnes se pěstuje téměř všude. Mimo to, že jde o příjemné koření, má i velkou nutriční hodnotu - obsahuje například hodně vitaminu K, ale také vitaminů C, B6 a dalších.
Produkty, do kterých se celer zpracovává, jsou velmi různorodé. V kuchyni se využívají téměř všechny části rostliny, a to od kořene po listy. Čerstvé výhonky a listy celeru se přidávají do salátů, polévek, omáček a jiných pokrmů. Kořen (hlíza) se používá k přípravě celerové polévky, tzv. celerového krému, ale také jako přísada do salátů, na gril nebo jako příloha. Celer je také součástí slavné francouzské zeleninové směsi zvané mirepoix (spolu s mrkví a cibulí), která je základem pro mnoho omáček a polévek. Ze sušených semen celeru se pak vyrábí celerové koření, které mimo jiné najde uplatnění v pikantních i sladkých pokrmech. Miřík celer se také zpracovává do celerové šťávy, která je oblíbená v detoxikačních kúrách.