Lactase
Další názvy: Laktáza, Lactase-phlorizin hydrolase, Glycosylceramidase
Skóre škodlivosti: 2 (Deriváty přírodních látek)
Laktáza, známá také jako Lactase, Lactase-phlorizin hydrolase či Glycosylceramidase, je klíčový enzym produkovaný v tenkém střevě savců. Jeho hlavní funkcí je rozklad laktózy (cukru obsaženého v mléce) na jednoduché cukry - glukózu a galaktózu, které jsou potom lépe vstřebatelné organismem.
Význam tohoto enzymu je ve výrobě některých potravinových produktů zásadní. A to především při výrobě laktózových výrobků, které jsou určeny pro lidi s nesnášenlivostí laktózy. Tito lidé mají totiž nedostatek vlastního enzymu laktáza, který by jim umožnil strávit laktózu obsaženou v mléčných výrobcích. Výrobci laktózových potravin proto přidávají do svých produktů tento enzym, který laktózu rozloží a tím umožní jejich konzumaci i osobám s intolerancí laktózy. Laktáza se tak hojně využívá při výrobě laktózových mléčných produktů, jako je například jogurt, sýr či mléko.
Kromě potravinářství se laktáza používá také ve farmaceutickém průmyslu. Právě díky její schopnosti rozkládat laktózu na jednoduché cukry se využívá při výrobě různých léků určených pro lidi trpící nesnášenlivostí laktózy. Mezi takové léky mohou patřit například různé tablety, tobolky či prášky.