Hřebíček (Eugenia caryophyllata)
Další názvy: Hřebíčkovec vonný, Syzygium aromaticum, Caryophyllus aromaticus L., Flos caryophylli aromatici, Hřebíčkovec kořenný, Caryophyllus, Caryophyllum, Cengke, Choji, Nellik, Labango, Nagri, Karafuu, Klabong, Kranbu
Skóre škodlivosti: 1 (Přírodní látky)
Hřebíček (Eugenia caryophyllata), známý také pod názvy hřebíčkovec vonný, Syzygium aromaticum, Caryophyllus aromaticus L., Flos caryophylli aromatici, hřebíčkovec kořenný, Caryophyllus, Caryophyllum, Cengke, Choji, Nellik, Labango, Nagri, Karafuu, Klabong či Kranbu, je tropický stálezelený strom původem z ostrovního souostroví Moluky. Jeho suché poupě malých květů má zvláštní, silně aromatickou vůni a je široce používané jako koření i v léčitelství. Hřebíčkový strom může dosahovat výšky až 20 metrů a naplno kvete zhruba po deseti létech. Po dozrání se květní poupata sbírají, suší a následně jsou využívány pro svůj charakteristický aroma a chuť.
Hřebíček se díky své intenzivní chuti a vůni často přidává do pečiva, perníku, marinád, omáček nebo punců. Často se také používá jako součást kořenících směsí, například do masala chai nebo curry. V potravinářství je hřebíček také součástí výroby některých typů uzenin či sýrů. Mimo gastronomie se hřebíčkový olej používá v parfumerii či v aromaterapii díky svému silnému, výraznému a zároveň zahřívajícímu aroma. Olej z hřebíčku se také přidává do antiseptických přípravků za účelem podpory hojení ran a podrážděné pokožky. V tradiční medicíně se hřebíček používá pro své protizánětlivé a analgetické účinky. Má také antioxidační, antibakteriální a antivirové vlastnosti, které mohou podporovat imunitní systém.