Eleuterokok ostnatý (Eleuterococcus senticosus)
Další názvy: eleuterokok ostnitý, sibiřský žen-šen, čertův kořen, ďáblův keř, kořen tajgy, všehojovec, Acanthopanax, Ussuri, Wu-Jia
Skóre škodlivosti: 1 (Přírodní látky)
Eleuterokok ostnatý, známý také pod názvy eleuterokok ostnitý, sibiřský žen-šen, čertův kořen, ďáblův keř, kořen tajgy, všehojovec, Acanthopanax, Ussuri, Wu-Jia, je cenná léčivá rostlina pocházející z východní Asie. Je považován za adaptogen, tedy rostlinu, která pomáhá tělu lépe zvládat stresové faktory. Eleuterokok je ceněn pro svoje tonizující a posilující účinky, podporuje imunitní systém a zlepšuje fyzickou i psychickou kondici. Jeho účinky jsou v mnohém podobné ginsengu, odtud také jeho název "sibiřský žen-šen".
Eleuterokok ostnatý se využívá v široké škále produktů. Nejčastěji se lze setkat s těmito rostlinami v doplňcích stravy, kde se využívá zejména jeho pozitivní vliv na lidský organismus v obdobích zvýšené fyzické i psychické zátěže. Dále je eleuterokok používán v různých čajových směsích, kde se kromě jeho léčivých účinků využívá i jeho specifické chuti. V poslední době se stává stále oblíbenějším také v kosmetickém průmyslu, kde se z jeho extraktu vyrábějí různé krémy, pleťové masky a další produkty pro péči o pleť. Vysoce ceněné jsou také tinktury a tablety obsahující eleuterokok, které slouží jako přírodní pomoc při léčbě různých nemocí a potíží, včetně únavy, stresu či snížené imunity.