Dračí krev (Croton lechleri)
Další názvy: latex, Sangre de Drago, Croton, Drago, Dragon´s Blood, taspine, uksvavakiro, ginmunaji, shawan karo, kosamati, jat
Skóre škodlivosti: 1 (Přírodní látky)
Dračí krev je poprvé velmi zmíněná v latinské herbě podrobného římského lékaře, Claudia Galena, který žil kolem roku 200 našeho letopočtu. Název "dračí krev" si získalo díky barvě své mízy, která je po narušení kůry vydatně vylučována ve formě tmavě červeného sapu. Kromě samotné rostliny je také jako "dračí krev" označován prášek ze dřeva a kůry některých druhů dřevin, který se díky své výrazné barvě využíval jako barvivo či k voskování nábytku. Další názvy pro tuto rostlinu zahrnují latex, Sangre de Drago, Croton, Drago, Dragon´s Blood, taspine, uksvavakiro, ginmunaji, shawan karo, kosamati, jat.
Produce se z něj v současnosti především masti pro hojení ran, protože kůra obsahuje taspine, alkaloid, který stimuluje hojení. Ale nachází uplatnění také v kosmetickém průmyslu nebo jako součást nápojů. Dříve byla používána jako léčivá přísada. Některé kultury ji pravděpodobně využívali i při rituálech. Na trhu se dnes můžeme setkat s produkty jako jsou šampony, kondicionéry, krémy proti stárnutí pleti nebo séra pro péči o pleť obsahující krev dračího stromu. Její blahodárné účinky na lidské zdraví a krásu jsou však stále předmětem vědeckých studií a bádání.