Cedry (Cedrus atlantica/libani/deodara)
Další názvy: Cedr atlaský/atlantský, Cedr libanonský, Cedr himalájský
Skóre škodlivosti: 1 (Přírodní látky)
Cedry, známé také pod názvy cedr atlaský, cedr libanonský a cedr himalájský jsou dřeviny patřící do čeledi borovicovité. Pocházejí z východního Středomoří, z jihozápadní Asie a z oblasti Atlaských hor. Jedná se o stálezelené jehličnaté stromy, které jsou známé svým majestátním vzhledem. Cedry se vyskytují ve čtyřech základních druzích - Cedrus atlantica, Cedrus libani, Cedrus deodara a Cedrus brevifolia.
Cedr atlaský je charakteristický svým zvláštním vzhledem - má pyramidovité koruny a větve rostoucí horizontálně od stromu. Cedr libanonský se vyznačuje širokými, téměř rovnými větvemi a velkými kuželovitými šiškami. Cedr himalájský má naopak větve spíše šikmo dolů a nižší, široké koruny. Cedry jsou také ceněny pro své dřevo, které je těžké, pevné a trvanlivé. Je aromatické a má charakteristickou jantarově červenou barvu.
Co se týče užitkových vlastností, cedrové dřevo je oblíbené především v truhlářství a v nábytkářském průmyslu. Vzhledem k svým výjimečným vlastnostem se používá na výrobu nábytku, podlah, obkladů, ale také hudebních nástrojů nebo lodí. Díky své odolnosti vůči hnilobě a škůdcům se používá i v exteriéru, například na pergoly, terasy nebo dřevěné fasády. Cedr libanonský je také známý svými léčivými účinky, jeho esenciální olej se využívá v aromaterapii. Cedr himalájský má zase silnou vůni, která odpuzuje hmyz, a proto je jeho dřevo často používáno jako výplň do šatních skříní a komod.